Magazin cikkek

Költségvetés: stabil és biztonságos

Ülést tartott február 15-én a város képviselő-testülete. A városvezetők összesen húsz napirendi pontról tárgyaltak, és elfogadták Zalaszentgrót 2023. évi költségvetését is. A fontosabb témákról Baracskai József polgármestert kérdeztük.


● Az ülésen egyebek között tárgyalt a képviselő-testület a történelmi emlékmű visszaállításáról. Három éve döntötte le az építményt a vihar, miért ilyen későn született meg a döntés a helyreállításról?

– Az eredeti emlékmű Pataky Andor alkotása, melyet 1937-ben avattak fel az I. világháború hőseinek emlékére. Annak idején a megemlékezés mellett az is cél volt, hogy jó minőségű ivóvizet is biztosítsanak a településeknek és így, Magyarországon elsőként Zalaszentgróton valósult meg az a Hősök Kútja, amit aztán 1992-ben átalakítottak egy történelmi emlékművé. 2019-ben egy szélviharban az alkotás egyik fele ledőlt, amit vissza akartunk állítani, viszont a szakértői vélemények szerint az emlékmű alapja is megsüllyedt, így aztán az egészet el kellett bontanunk. Időközben az egyik városi képviselőnk javasolta, hogy a régit építsük vissza, mert az országgyűlés honvédelmi bizottságánál el tudja intézni, hogy kapjunk rá támogatást. Én azt gondoltam, hogy egy képviselő-testületi tag szavainak van kellő komolysága, de sokáig vártunk, majd utánanéztünk, és kiderült, hogy a honvédelmi bizottságnak nincs erre kerete. Nemrég egy megbízható vállalkozóval felvettük a kapcsolatot, és bízom benne, hogy mielőbb helyre fogja állítani az 1992-ben felavatott emlékművet. Korábban érkeztek panaszok arra vonatkozóan, hogy az 1937-ben avatott emlékműre felvésett nem kerültek át a később épített alkotásra, most erre is keressük a megoldást.

● Napirenden volt az adósságot keletkeztető korábbi kötelezettségvállalásokról szóló tájékoztató is. Van tartozása a városnak, illetve terveznek hitelfelvételt?

– Zalaszentgrótnak nincs tartozása. A fürdő büféinek visszavásárlására korábban felvett hitel törlesztése már lejárt. Én úgy gondolom, nem ördögtől való a fejlesztési hitel. Ha például olyan beruházásokra vennénk fel, amelyek 3-4 éven belül visszahozzák az árukat, akkor nyugodtan bele lehetne fogni a megvalósításba. Ilyen projekt lehetne a fürdő esetében egy napelempark létrehozása, valamint a közvilágítás modernizálása is.

● Ingatlanértékesítésekről is döntött a testület. Az önkormányzat miért akarja értékesíteni azokat a vagyonelemeit, amelyek osztatlan közös tulajdonban vannak?

– Láthatjuk, most a kormányzati szándék az, hogy ha az önkormányzatok önként vállalt feladatokat akarnak ellátni, akkor tegyenek szert még több bevételre, vessenek ki adókat, és értékesítsék a tulajdonukat. Mi Zalaszentgróton nem emeljük az adókat, de sok földterületben van osztatlan tulajdona az önkormányzatnak, ezeket értékesíteni szeretnénk. Az önkormányzati hivatal munkatársai fel fogják venni a kapcsolatot az ingatlan tulajdonostársakkal és felajánlják nekik, hogy vásárolják meg a város ingatlanrészeit. Ha úgy látjuk, hogy egy osztatlan tulajdonban lévő terület a későbbiekben hasznosítható, akkor elképzelhető az is, hogy a város fogja megvásárolni a tulajdonostársak részét.

● Az ülésen ön mondta, hogy gazdasági szempontból erősödött Zalaszentgrót és a járás is. Ezt az állítását mire alapozza?

– A Zala Megyei Kereskedelmi Iparkamara, a Nemzeti Adóhivatal illetve a Zalai Hírlap közösen megjelentetett egy kiadványt Top 100 – Zala vármegye gazdasága 2022 címmel. Nagyon jó volt látni azt, hogy árbevétel alapján az első száz zalai vállalkozás között több zalaszentgróti is szerepel. A rendezvényen, melyen Navracsics Tibor miniszter úr is tartott előadást, ismertették a Zala vármegyei járások gazdasági adatait is. Ez alapján a kistérségi sorrendben – ami a három legnagyobb céget illeti – a két megyei jogú város kistérsége után harmadikak vagyunk a megyében a vállalkozások árbevétele alapján. Örülök a megismert adatoknak, mert ezekből is egyértelműen látszik, hogy az adóerő-képesség és az iparűzési adó tekintetében Zalaszentgrót stabil lábakon áll.

● Elfogadta a képviselő-testület Zalaszentgrót 2023. évi költségvetését is. Melyek a legfontosabb számai?

– A büdzsé főösszege több mint 5,5 milliárd forint, ezt egy nagyon jó összegnek lehet tekinteni egy ekkora város esetében. De tudni kell, hogy ezek egy részét a fejlesztéseknek, pályázatoknak köszönhetjük. Ezek közé tartoznak például a folyamatban lévő szennyvízberuházás munkálatai, az útfelújítások, épület-korszerűsítések. Emellett vannak kötelező feladataink, amelyeknek csak egy részét finanszírozza az állam. Elvették tőlünk a gépjárműadó-bevételét, és most még mintegy 20 milliós összegben szolidaritási adót is kell fizetnünk. A garantált bérminimum emelésével járó többletkiadásainkat sem finanszírozza az állam, valamint további terheket ró az önkormányzatra az elszabadult infláció és az energiaárak emelkedése is. Örülök annak, hogy sikerült megalkotni ezt a stabil és biztonságos költségvetést, amelyet módosító javaslat nélkül fogadott el a képviselő-testület, és köszönöm a város polgárainak, a vállalkozásoknak az itt folytatott tevékenységükkel, a befizetett adóval biztosított támogatásukat. (Medvéssy Lajos)