Magazin cikkek

Petőfi 200: szentgróti dal született

Idén ünnepeljük Petőfi Sándor születésének 200. évfordulóját. E jeles alkalom kapcsán több országos rendezvénysorozat próbálja közelebb hozni az emberekhez a lánglelkű poéta munkásságát. Vannak azonban lokálisabb jellegű kezdeményezések is. Ilyen például A szabadsághoz című Petőfi-mű megzenésítése, ami Máté P. Gábor keze munkáját dicséri.


– Volt már alkalmam verset megzenésíteni, így erre a mostani felkérésre nyugodt szívvel tudtam igent mondani – így a zeneszerző. – A szabadsághoz című versre esett a választásom, mert nagyon szeretem ezt a művet, forradalmi alkotás, nagyon szép gondolatokat közöl. A dallamvilág pedig már nagyon régóta bennem volt, és most jött a lehetőség, hogy megvalósítsam, hiszen kiválóan illeszkedett a vershez. Azonban szerettem volna a pátoszt egy modern hangzással, hangszereléssel ellenpontozni. Ebben Óhidi Levente zongoraművész és Balassa Krisztián karmester volt a segítségemre. A vokális részhez segítségül hívtam Szederjesi Teodórát, a Veszprémi Petőfi Színház színművészét, a zalaszentgróti László Evelint és Fegyverneky Leventét is. A felvételeket pedig egy igazán hamisítatlan zalai környezetben, a Zengőkert Stúdióban, Zalaudvarnokon készítettük el. A megzenésített versben szerepel még Kricsár Kamill is, így egy ízig-vérig zalaszentgróti művet hallhat a nagyközönség a március 15-ei városi ünnepségen.

– Gabival amúgy is van egy zenei projektünk, így nyilvánvaló volt, hogy a közös munkával nem lesz gond. Előállt az ötletével, elmondta az elképzeléseit, én pedig hazamentem, elkezdtem dolgozni a hangszereléssel, majd mindig küldtem neki valamit, hogy éppen hol tartok, miből vegyek el, mihez adjak hozzá. Így jutottunk el a dal mostani formájához – ezt már Óhidi Levente, a Veszprémi Petőfi Színház korábbi zenei korrepetítora mesélte. – Mindig kicsit ódzkodva nyúlok ilyen művekhez, hiszen van egy rendkívül erős szövegünk, egy nagyon erős anyag, amivel dolgoznunk kell, egy teljesen más szemlélettel, egy teljesen más világból. Nagyon vékony az a határ, amin belül kell maradni, hogy a vers ne billenjen át mai szemmel nézve egy túlzottan pátoszos, már-már giccses műbe. Az a nehéz, hogy a hangszereléssel ellene kell menni a versnek, hogy inkább egy bázishangulatot teremtsen a dalnak, hogy teljesen megmaradhasson a szöveg mondandója.

A felvételek során vokalistaként László Evelin is bedolgozott. A fiatal énekesnek ez volt az első stúdiómunkája.

– Alsós korom óta énekelek, itt tanulok Zalaszentgróton, és már volt néhány alkalom, hogy felkértek énekelni különböző rendezvényeken. Alapvetően szóló előadóként számítanak rám ilyenkor, de az iskola énekkarának is tagja vagyok, ezért természetesen a közösségi éneklés sem idegen számomra.

Evelin egyenlőre még hobbiként tekint az éneklésre, de ki tudja, hogy számára mit hoz a jövő. Az mindenesetre már bizonyos, hogy az elkészült dal a március 15-ei városi ünnepség után elérhető lesz Zalaszentgrót Város online felületein. (Fegyverneky Levente)