Csapat, munka, felelősség, érdekképviselet
Farkas Szabolcs 2018 óta a Zalaszentgróti Ifjúsági Önkormányzat polgármestere. Mandátuma márciusban lejár, ám már nem indul újra a posztért. Koncentrálni szeretne az egyetemi tanulmányai befejezésére, illetve a tanításra, jelenleg ugyanis óraadó egy gimnáziumban.
● Mekkora erőt adott eddigi életében az, hogy polgármestere volt az ifjúsági önkormányzatnak?
– Nagyon sokat tanultam és tapasztaltam az ifjúsági önkormányzatban eltöltött hét évben, ami rengeteg erőt adott. Megtanított csapatban dolgozni, felelősséget cipelni a vállamon. Rengeteget köszönhetek az ifjúsági önkormányzatnak és a Zalai Hazatérők Egyesületének, hiszen e szervezetek tagjai tudják igazán: sokszor a ZIÖK volt a mindenem, a kibontakozási lehetőségem, ahol a fölösleges energiáimat is levezethettem.
● Ön szerint mi az értelme, célja az ifjúsági önkormányzatoknak?
– Nagyon sokan úgy tartják, hogy a demokráciára nevelés és a felnőtt életbe, az önkormányzatiságba való betekintés a legfőbb értelme. Én azonban ezek elé helyezném a csapatban való munkát, a felelősségvállalást és az érdekképviseletet. Fontos, hogy az érdekképviselti része se sikkadjon el, hiszen épp egy település fiataljainak érdekeit, véleményeit és ötleteit kell képviselniük, közvetíteniük az ifjúsági önkormányzat tagjainak.
● A várost mennyivel vitte előbbre az ifjúsági önkormányzat tevékenysége?
– Nagyon sok olyan programot találtunk ki és szerveztünk meg, amely ma már szerves részét képezi a város életének. Ifjúsági bál és ifjúsági sportnap nélkül nem múlhat el év. Azt tudni kell, hogy mi nem egy „buliszervező” vállalat vagyunk, elég széles korosztályt kell képviselnünk, ezért sem tudtuk mindig kielégíteni a 18 év feletti korosztály programigényeit, hiszen gondolnunk kellett 10 évesekre is. Összességében mégis úgy gondolom, több olyan kezdeményezésünk volt, amely nagyban hozzájárult a város és az itt élő gyermekek, fiatalok életének jobbá tételéhez. Külön is kiemelném az Adventi Futást, amelynek köszönhetően tavaly több, mint 50 idősotthonban lakó karácsonyát tudtuk szebbé tenni. Az pedig, hogy néhány év alatt a Zalaszentgróti Ifjúsági Önkormányzat és a város is országos hírnévre tett szert, szerintem mindent elmond szervezetünk működéséről. 2018-ban kapta meg településünk az UNICEF Gyermekbarát település díját, melynek megpályázása a ZIÖK javaslata volt. Itt szeretném külön kiemelni a Zalai Hazatérők Egyesületét, a ZIÖK mentorszervezetét, amelynek tagjai nélkül nem tartana ott ez a szervezet, ahol. Nem csupán a pénzügyeinket kezelik, de mentorálnak és mindenben segítettek, segítenek minket.
● Milyen volt a kapcsolata Zalaszentgrót városi önkormányzatával?
– Kimagaslóan jó. Baracskai József polgármester urat és a képviselő-testület néhány tagját bárhol, bármikor kereshettem, kereshettük, igyekeztek a tőlük telhető módon segíteni minket. A pénzügyi támogatásokat illetően sem nagyon kaptunk tőlük nemleges válaszokat, ezért is tudtunk rengeteg eseményt ingyenesen vagy jelképes belépődíjért megszervezni.
● Mit tanácsolna az utódjának?
– Folytassa azt, amit az elmúlt hét év során megalapoztunk! Vigyen új ötletekkel új lendületet a ZIÖK munkájába! Nem lesz könnyű, hiszen a testületből hárman is távozunk a „nagyok” közül, mert máshova köt már bennünket az élet. Simon Stefánia és Csikós Fanni is 2018 óta oszlopos tagja volt a testületnek. Az új csapat feltehetőleg fiatalabb korosztályt fog reprezentálni, ami nagyon izgalmas lesz, hiszen számtalan új lehetőséget rejt a változás. Minél több fantasztikus pillanatot kívánok az utódomnak!
(Medvéssy Lajos)