Zengőkert a dombok között
Az elmúlt években sokan választották új lakóhelyül Zalaszentgrótot. A letelepülők zömében fiatalok és középkorúak. Kíváncsiak voltunk arra: kik, miért és honnan érkeztek városunkba, ezért magazinunk e sorozatában a teljesség igénye nélkül mutatunk be néhányat azok közül, akik nem is oly rég váltak zalaszentgrótiakká. Ezúttal Bartus Babett és párja, Bánházi Gábor történetét osztjuk meg olvasóinkkal.
Babett és Gábor 2016 márciusában a Dunakanyarból, Nagymarosról költözött a zalaudvarnoki dombok közé, ahol új otthont teremtettek, és kialakították a Zengőkert nevű hangstúdiót is, amelyben a munkájukat végzik.
Véletlenül bukkantak rá arra az ingatlanra, ahol jelenleg élnek. Konkrét címmel érkeztek Zalaudvarnokra, ám még mielőtt az előzetesen kiszemelt házat megnézték volna, megálltak a helyi kisboltban egy kávéra. A tulajdonos kedvesen fogadta őket, beszélgetni kezdtek. Elmondta nekik merre keressék a hegyet, és az egyik saját ingatlanját is ajánlotta nekik megvételre. Ez a ház a dombok között volt, Babett és Gábor kereste ugyan, de nem találta meg, viszont láttak egy olyat, amely első pillantásra megtetszett nekik. Ezt meg is vásárolták. A környéken senkit nem ismertek, de az idő múlásával egyre több helyi barátjuk lett, aminek nagyon örülnek.
A Zengőkert Stúdiót az álmaik alapján építették meg a barátaik segítségével. Természetes alapanyagot, szalmát használtak, ezt pedig vályoggal tapasztották. Nem véletlen, hogy a házba belépve valódi természetközeli élményben lehet részünk. Az építmény nagyon jól szigetel, körben nagy üvegfelület engedi be a napfényt. A „nagyfeljátszó” szobát több kisebb veszi körül, mindegyikben lehet egy-egy hangszer, nem hallatszanak át egymás mikrofonjaiba. A zenészek a szobákból látják egymást, együtt tudnak zenélni, így működik az épület hangstúdióként, ahol Gábor a hangmérnök. A működtetéshez szükséges energiát napelemek állítják elő, és akkumulátorokban tárolják. Babett menedzseli a Zengőkertet és párja, Gábor zenekarát, az Óperentziát, amely a hazai underground egyik nagy sikerű zenekara.
Négy évvel ezelőtt született meg kisfiuk, Hunor. Ő is nagyon szeret a hegyen lakni. A legjobban a kuckóépítést, a felfedezőtúrákat kedveli, segíteni szokott a veteményeskertben, és azt is nagyon szereti, amikor átjönnek hozzá a barátai. Amikor éppen nem foglalt a stúdió, gyakran költ saját dalokat a zongoránál.
Számtalan műfaj képviseletében sok zenész, zenekar, készíti el lemezeit az udvarnoki hegyen. Például Barabás Lőrinc dzsessztrombitás, a legendás Balaton zenekar, a Strong Deformity, a Lazarvs, a Csángálló zenekar , az IMYANK, a Szüret utca zenekar, a Duckshell. Ottjártunkkor pedig Lantos Zoltánt, a világhírű hegedűművészt várták éppen, aki alkotó munkára érkezik a zalai dombok közé. Az elmúlt időszakban egyre több környékbeli zenekar is igénybe vette a Zengőkert Stúdió szolgáltatásait, közéjük tartozik a Kint a Bárány formáció is.
A stúdió specialitása, hogy alkalmas az „egyben feljátszásra”, tehát egyszerre tudják sávonként rögzíteni egy komplett zenekar közös muzsikáját. Videófelvételekre is használják ezt a szép környezetben fekvő helyet: forgattak már például a Londoni Magyar Intézetnek is, de gyakori, hogy a zenekarok videóklipet vesznek fel, amikor itt vannak, vagy éppen a munkafolyamatból készítenek filmet. Az elkészített hangfelvételek egyrészt elérhetőek digitálisan, viszont fizikai formában, hanglemezként is forgalomba kerülnek. Gábor szerint feléledt az analóg zene varázsa, újra reneszánszát éli a bakelitlemez, a hagyományos magnókazetta, amely szép, kézzelfogható, tapintható. Különösen a gyűjtők és a „vájtfülűek” vásárolják szívesen az analóg technikával készített hordozókat, ezeket ünnepnapokon használják, vagy ki sem bontják, miközben a Spotifyon ezeket a zenéket hallgatják.
– Rendezvények szervezésével is foglalkozunk – tette hozzá Babett –, több hazai fesztiválon is van színpadunk, melyeket én menedzselek, Gábor pedig a technika tudója. A Zengőkert alapvetően egy professzionális hangstúdió, a zenészek alkotóhelye, akik csendre és nyugalomra vágynak, elvonulni jönnek ide, ahol az alkotásban senki nem zavarja őket. De ezen kívül sok minden mással is foglalkozunk. Biokertet művelünk, ápoljuk a gyümölcsfákat, amelyeket a régiek nagyon okosan ültettek ide. A korai cseresznyével kezdünk, és a naspolyával fejezzük be. Szinte egész évben van gyümölcsünk és zöldségünk. Sokat tanultam a kertről Friderikától, Margit nénitől és Zsuzsitól. A boltban megismert Béla után ők voltak az elsők, akik nagy barátsággal nyitottak felénk, és van szerencsénk tőlük ellesni a hegyi kertművelés csínját-bínját. Azóta is nagyon hálásak vagyunk nekik.
A Zengőkertben közösségi eseményeket is szerveznek, például nemrég volt egy nagysikerű gyógynövényes előadás, melyet az Ezerjófű gyógynövény műhely tartott. Ennek folytatása is lesz tavasszal, akkor már túrával egybekötve, ide mindenkit szeretettel várnak Babették.
Noha zenei stúdió esetében a hangszerek, keverők látványa nem igazán meglepő, ám van itt egy régi motor is...
– Ez az én hobbim, darabokból építettem egy 1943-as Harley Davidsont. Tavaly egy olaszországi motorversenyen debütált, most pedig fel is kell újítanom. Édesapám motorépítéssel foglalkozott, talán innét ered ez a szenvedély. A szüleim egyébként tavaly Nyíregyházáról költöztek ide, Aranyodra. De ezzel a családi költözések nem fejeződtek be, hisz a húgomék is itt telepedtek le, Babett húgáék pedig egy közeli falut választottak otthonukként – mondta Gábor.
Babett és Gábor egyébként több közösségi oldalt is kezel, ezeken a környezetükben készült fotókat osztják meg.
– Majdnem minden hónapban kapunk üzenetet arról, hogy nagyon szép a környék, nem tudunk-e eladó hegyet. Szerintem ez annak is köszönhető, hogy jó Zalaszentgrót marketingje, egy kis vidéki városhoz képest sok esemény van, jó az ovi, vannak kisközösségek, amelyekhez kapcsolódni lehet. Ez vonzó a fiataloknak. A mai ember kiábrándult a nagyvárosból, ezért nagy fejlődést jósolok a gyönyörű Zala-völgyének – vélekedett Babett.
(Medvéssy Lajos)