Magazin cikkek

Bővül a város belterülete

A város önkormányzatának képviselő-testülete tizennyolc napirendi pontot tárgyalt az április 27-ei ülésén. A fontosabb döntésekről Baracskai József polgármestert kérdeztük.


● Belterületbe vonásról is döntött a testület. Melyik területről van szó?

– Örömteli, hogy Zalaszentgrót belterülete folyamatosan bővül. Egy korábbi döntésünkkel a Szentpéteri utcában új lakótelkek kerültek kialakításra, azokat is belterületbe vontuk, a mostani döntésünkkel pedig a Mitterdomb, az aranyodi dombtetőn található rész került belterületbe. A városnak ez a része az elmúlt évek során Zalaszentgrót egyik legdinamikusabban fejlődő városrészévé vált. Ezen impozáns terület csendes, nyugalmas életteret nyújt az itt élőknek, de mégis gyorsan elérhető onnét a városközpont, másrészt fekvése miatt a terület lenyűgöző kilátást biztosít városunkra és a Zala folyó völgyére. Mindezek magyarázatot adnak arra, miért emelkedett meg ott az elmúlt években jelentősen az építkezési és beruházási hajlandóság, miért költöztek ki oda sokan az utóbbi időben. A csatornarendszer fejlesztésével lehetőségünk adódott arra, hogy az ott található ingatlanokat is be tudjuk kötni a szennyvízhálózatba, ám ennek feltétele volt az, hogy belterületbe vonjunk ezt a részt. Nyilvánvalóan ez a későbbiekben településrendezési szempontból okoz majd gondokat, hiszen elég szűk a keresztmetszete az oda vezető útnak, de e probléma megoldása már egy következő feladat lesz.

● A Városi Könyvtár és Művelődési-, Felnőttképzési Központ átszervezése is napirenden volt az ülésen. Mi a döntés lényege?

– Az intézménynek helyet adó épületet 1970-ben kezdték el építeni. Akkor még dr. Hamburger Jenő Művelődési Központnak hívták, majd 1984, a városi cím elnyerése után lett városi művelődési központ, a rendszerváltozás után pedig a dr. Hamburger Jenő nevet el is hagyták. Ezután új nevet kapott, és alapfokú művészeti iskola és felnőttképzési intézet lett. Ebben az évben az intézmény vezetője, Varga István igazgató úr nyugdíjba vonult. Megpályáztattuk a vezetői állást, egy jelentkező volt a posztra, de végül eredménytelen lett a pályázata. Ekkor jelezték felénk, hogy egyre több településen az önkormányzat saját tulajdonú nonprofit kft-ként üzemelteti vagy veszi át a közművelődési feladatokat. Megvizsgáltuk, elemeztük ezt a lehetőséget, és arra a következtetésre jutottunk, hogy az így létrejövő működési forma esetében a nonprofit kft-nek ugyanolyan beszámolási kötelezettsége van, ugyanolyan szigorú feltételeknek kell megfelelnie, mintha intézményként működne, viszont a gazdálkodása rugalmasabb. A zöldterület fenntartása miatt a városnak gazdasági okokból mindenképpen létre kellett hoznia még egy nonprofit kft.-t, ez pedig kapóra jött nekünk, és arra jutottunk, hogy összevonjuk a környezeti kultúra ápolását, azaz a zöldterület fenntartását, illetve a közművelődési feladatokat és a könyvtárszolgáltatás ellátását egy szervezetbe. Most ezt az elképzelést hagyta jóvá a képviselő-testület.

● Az új működtető az egyesületeknek, csoportoknak továbbra is olyan lehetőségeket ad, mint eddig a VMK? Az új egység vezetőjét pedig hogyan választják ki?

– A város kulturális életét színesítő szervezetek tevékenységét a jövőben is támogatni szeretnénk, az új egység vezetőjét pedig pályázati eljárás során fogja a fenntartó önkormányzat, vagyis a nonprofit kft. tulajdonosa kiválasztani.

Medvéssy Lajos