Magazin cikkek

Jönnek a japán díszcseresznyék

Szabó Ákos, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Tájépítészmérnöki Karának hallgatója már négy éve ad tanácsokat a város vezetőségének Zalaszentgrót fásítási programjával kapcsolatban. Célja, hogy közös munkával kellemesebb, zöldebb környezetet hozzanak létre az itt lakók számára. Az egyetemi hallgatóval a város fáiról beszélgettünk, valamint Baracskai József polgármestertől is érdeklődtünk az önkormányzat fatelepítési elképzeléseiről.


– A szocializmusból visszamaradt kopasz fejre metszett fák még megtalálhatóak az Ady, az Ifjúság és a Széchenyi utcában, ezeknél odvasodás lépett fel az intenzív metszés miatt, így veszélyessé váltak a közterületen közlekedők számára. A város többi területén lévő faállomány viszonylag megfelelő, vannak olyan fasorok a városban, amelyek a klímaváltozás miatt idővel cserére szorulnak majd, ilyenek a nyírfák is – mondta elöljáróban Ákos.

Az önkormányzati hivatal rendelkezett egy növénylista-javaslattal, amely tartalmazta, hogy milyen fajta fákat telepítsenek Zalaszentgróton. Ezt korábban Szabó Ákos átnézte, a mai viszonyokhoz képest újra véleményezte, és kibővítette a fajtakészletet. A tervek szerint sikerül olyan fafajtákat behozni Zalaszentgrótra, melyek jobban bírják a városban kialakult extrém körülményeket is. Ilyen például a kőris, a díszcseresznye, ilyenek továbbá a juharfélék, amelyeknek bizonyos fajtái légvezetékek alá is telepíthetőek.

Ákos szorgalmazna egy fakataszter-felmérést, azaz a város fáinak egységes adatbázisba gyűjtését, és annak folyamatos frissítését. Ez nagyban segítené a városgazdálkodás dolgozóinak munkáját, illetve az esetleges tervezői feladatokat is megkönnyítené.

Az elképzelések szerint az önkormányzat ez évben egy nagyobb faültetési akcióra készül. A Batthyány utcában már elkezdődött a galagonyák cseréje. Helyükre a japán díszcseresznyék közül a „Kanzan” fajtát telepítik, amely pompás virágdíszt fog adni a tavaszi időszakban, nyáron rózsaszínű hajtásokat hoz, lombjának színe mélyzöld lesz, ősszel pedig citromsárgából mély narancssárgába változik át.

Az őszi telepítési program tervei már készülnek. Ákos az Ady utca fásítását szorgalmazza, mivel ott szegényes a faállomány, valamint ez a felújított óvoda környezetét és az utca arculatát is javítaná.

– Zalaszentgróton jelenleg a Batthyány utcában a legszebb a faállomány. Az itt található fákat régen ültették, és a koruk miatt már gondozásra szorulnak. Ápolómetszéseket kell rajtuk végezni, a koronájukat ritkítani, kurtítani kell, hogy ne zavarják a gyalogosokat és gépjárműforgalmat – vázolta a teendőket Szabó Ákos, aki szerint a városi fatelepítések során ügyelni kell arra, hogy csak olyan növényeket ültessenek, amelyek szárazságtűrőek, el tudják viselni az extrém városi klímát és a légköri aszályt. Ügyelni kell arra, hogy allergén növényeket városi környezetben tilos ültetni, továbbá be kell tartani a méretekre vonatkozó szabályokat. Ezeket egy magyar szabvány tartalmazza, amely előírja az utcai sorfák törzsmagasságát a szabad magasság biztosítása érdekében.

Baracskai József polgármester fontosnak tartja, hogy minél több fa és zöldterület legyen a városban, miként azt is, hogy az ültetett növények a városi kritériumoknak megfeleljenek, például a gyökérzetük ne veszélyeztesse a földben futó közműhálózatokat, a lombjuk pedig ne károsítsa a légvezetékeket. Idén több millió forintot fog a város fásításra költeni. A Batthyány utca fapótlása már elkezdődött, más területeken pedig utcaszakaszokat fásítanak. A járási hivatal és a rendőrség előtt megújult a járdaszakasz, emiatt a növényeket el kellett onnét távolítani, de ezeket rövidesen kisebb cserjékkel vagy díszfüvekkel fogják helyettesíteni, immár az úttesttől távolabb.

– Zalaszentgrót élen jár a zöldterületek aránya szempontjából, hiszen láthatjuk, hogy a városban sok a fa, a cserje és a virág az utcákon, a köztereken. Nem véletlen a főtér kialakítása sem, hisz zöldterületben, árnyékot adó fákban gazdag. Véleményem szerint a biodiverzitásban, az ökológia fenntartásában és környezetvédelemben példaértékűek Zalaszentgrót eddigi eredményei – összegezte véleményét Baracskai József.

● Medvéssy Lajos