Borbolya rovata: egy igazi szuperélelmiszer
Drága Barátnőm!
Előző levelemben Kínába „utaztunk” a gyógyászatuk kapcsán, most egy görög kifejezésen akadt meg a szemem. „Horta” Ezt minden fordító másképp fordítja, de végeredményben az összes zöldet magába foglalhatja, ami a tányérra kerül. Származhat ez a kertből vagy a vadonból. Korántsem voltak vegetáriánusok az ókori görögök, gondoljunk csak a nagy lakomákra, mégis nagyra értékelték a zöldségek sokféleségét. Ebben a szellemben a levestől egészen a kávéig mindent elkészíthetünk.
A „Horta” kávé:
Katángkórógyökér (cikória) és gyermekláncfűgyökér (szárítva és porítva) 1:1 arányban, továbbá szűrt víz, kókusztej, fahéj és egyéb tetszőleges fűszerek. Forrázás, szűrés után kész is a kávé, amit akár mézzel is ízesíthetsz.
És elérkeztünk a virító pitypanghoz! Benne van a Nap (sárga virágai) a Hold (érett bóbitái) és a csillagok (repítőszőrös magvai) szimbolikája is. Míg a pázsitban „persona non grata”, addig az érintetlen területekről gyűjtve igazi szuperélelmiszer. Minden része ehető!
Virágzás előtt levelei salátába téve a rukkolához hasonló ízvilágot produkálnak. Virágának gyógyhatása a népgyógyászatban régóta ismert, de ezen túl is csuda dolgokat lehet készíteni belőle.
A pitypangméz, pitypangvirág sörtésztában, a pitypangsör és a pitypangbor mellett savanyúság is készülhet a még zárt bimbókból. A bimbókat leöblítjük, beletesszük egy üvegbe, és a következő savanyúságlével egy éjszakára a hűtőszekrénybe száműzzük.
Méz és ecet 1:1, négy rész víz, só, szemes bors, koriandermag, fokhagyma
Bármilyen salátához keverve érdekes ízvilágot és textúrát tapasztalhatsz meg általa.
De ha lenne még kedved „vadulni”, rittyents a sült hús mellé olívaolajon fokhagymával párolt csalánlevelet. Én fele rész spenóttal kevertem, és nem lehetett észrevenni a „csalást”.
Kalandra fel!
Szeretettel ölellek!
Borbolya
Ha kérdésed lenne: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.