Megújult a Sutyi-udvar
Több programot is rendeztek május 13-án városunkban. Ekkor adták át a felújított Sutyi-udvart, kistermelői borversenyt rendeztek, és a MINEK program zárására is ekkor került sor.
A Sutyi-udvar történetét fel-
elevenítve Baracskai József polgármester elmondta: annak idején itt grófi istálló volt, az idő múlásával azonban az állaga leromlott. A 90-es évek elején az akkori önkormányzat felújította, cédrusokat ültetett az udvarába, és kerítést építtetett mellé. Ám az idő vasfoga, a fák gyökérzete, az emberek felelőtlensége mély nyomott hagyott a téren, amit egy Leader-pályázatból most sikerült felújítani.
Beszédében a polgármester kiemelte a felújítás szimbolikusságát is. Egyrészt a fenntarthatóságot szolgálja, hiszen arra törekedtek, hogy a tér korábbi betonkövei közül minél többet újrahasznosítsanak. Másrészt a megújulásra is törekedtek a munkálatok során: a tér fáit megmentették, a gyökérzetük feletti betonköveket eltávolították, a kerítés megszüntetésével pedig a teret megnyitották a Liget felé.
Az ünnepélyes átadás után kezdődött a kistermelői borverseny, melyet hagyományteremtő szándékkal Zalaszentgrót Város Önkormányzata és a Zalaszentgróti Hegyközség közösen rendezett.
A megmérettetésre Aranyodról, Csáfordról, Pakodról, Zalaszentlászlóról, Dötkről és Zalabérből érkeztek nedűk, összesen 25 kistermelő 48 mintával nevezett a versenyre. A bírálóbizottság elismert borászokból állt, tagjai voltak: Tarsoly Róbert, Vízvári Sándor és Németh Károly.
A minták közül érmet 39 bor kapott, közöttük volt 12 bronz, 21 ezüst és 6 arany. Oklevél minősítésben kilenc nedű részesült. Fehérbor kategóriában Gécsek Attila reduktív olaszrizlingje kapta a legmagasabb pontszámot, míg a vörösborok kategóriájában Kiss Imre cabernet sauvigon bora végzett az élen.
Tarsoly Róbert, a bírálóbizottság elnöke a bormustra után lapunknak is összegezte a véleményét.
– Egy kistermelői borversenynek nem csupán a borok sorba állításáról, minősítéséről kell szólnia. A nyílt bírálat során a kiemelkedő minőségű és a jellegzetes hibákat mutató tételeket egyaránt bemutattuk, így a versenyre nevező borosgazdák első kézből, kóstolással együtt kaphattak útmutatást a még zamatosabb borok készítéséhez. Aki pedig megfogadja és kamatoztatja ezeket, még több elismerést gyűjthet be boraival a következő évjáratokban.”
Ezen a napon rendezték meg a MINEK, azaz a „Megújuló, informálódó, együttműködő közösségek Zalaszentgróton és környékén” projekt záróeseményét is. A munkaprogramot létrehozók szándékaik szerint szeretnék tovább erősíteni az érintett települések és a térség népességmegtartó képességét, valamint a közösségi, civil, és gazdasági együttműködést.
A projekt tízfős csapata 43 hónap alatt valósította meg a terveket. Negyven interjút készítettek, húsz közösségi beszélgetést szerveztek, és a rendezvényeiken számításaik szerint háromezer fő vett részt. Továbbá magazinunk Térségi Tükör mellékletében mind az öt település, Dötk, Zalaszentgrót, Pakod, Zalaszentlászló és Zalabér életébe is kölcsönösen betekinthettek az olvasók. A projektek finanszírozása 55 millió forintos uniós pályázatból valósult meg.
● MEDVÉSSY LAJOS