Magazin cikkek

Térségi tükör - Zalabér: Kalandozások a múltban

Különleges élményekben lehetett része azoknak, akik rendszeresen vagy alkalmanként bekapcsolódtak a Kalandozások a múltban című programsorozat folyamatába, amelynek célja, hogy a község történelmi múltjához, természeti és épített örökségéhez kapcsolódó ismereteket minél szélesebb körben közzé tegyük, illetve újabb információkkal gazdagítsuk.


Első alkalommal egy időutazáson vehettek részt az érdeklődők Vikár Tibor Volt egyszer egy kastély című előadása révén, amely az egykori Gutmann-kastély történetével ismertette meg a hallgatóságot. Az érdekes – adatokkal, képekkel gazdagon illusztrált – előadás után rengeteg újabb kérdés merült fel a résztvevőkben, amelyek megválaszolásához számos további adat, feljegyzés, fénykép került elő Vikár Tibor gyűjtött anyagából. Mindezt kiegészítette az idősebb korosztály a szülőktől, nagyszülőktől hallott történetekkel, anekdotákkal.

A sorozat második eseményével Nagy Lajos dekoratőr, fafaragó munkássága előtt tisztelegtünk. Összeállítottunk egy „minigalériát” a településen és a közvetlen környéken található műveinek fotóiból, illetve volt olyan résztvevő, aki elhozta otthonról a tulajdonában levő Nagy Lajos-festményt.

Miután felelevenítettük életének Zalabérhez köthető eseményeit, megnéztük a műveiről készült fotókat, végiglapoztuk jegyzetfüzetét, a jelenlévők személyes élményeinek felidézése következett. A jó hangulatú beszélgetés végén közösen megfogalmaztuk, hogy méltán van helye az alkotónak Zalabér elismert emberei között. Minigalériánk pedig újabb képekkel gazdagodott a programot követően is.

Harmadik alkalommal túra keretében kerestük fel a település néhány épített és természeti örökségét: a Szentháromság templomot – amelyben a címeres vörös mészkő fedlap alatt kegyúri kripta rejtőzik; a Nemestemetőt – amely egyedülálló nemesi temetkezési emlékhely Magyarország viszonylatában; valamint a hegygerincen a Szent Antal-kápolnát, amelyet a környék szőlőbirtokosai emeltettek 1799-ben.

Kincsvadászatokkal folytatódott a programsorozat. Egyik alkalommal az általános iskolás korosztályt szólítottuk meg, mert fontosnak tartjuk, hogy felhívjuk figyelmüket a közvetlen közelükben található értékek megismerésére, őrzésére.

A csapatok térkép segítségével jutottak el az egyes helyszínekhez, s ott kapták meg a feladatokat. A „kincskereséshez” használhatták a könyvtárban a helytörténeti kiállítás anyagát, a Zalabérről megjelent kiadványokat, illetve az internetet is segítségül hívhatták.

A másik eseményre családok, baráti társaságok jelentkezését vártuk. A vetélkedő anyaga szerteágazó ismereteket kívánt a csapatoktól a helyi védett értékekkel kapcsolatos információktól kezdve a település múltjáról és jelenéről szóló kérdésekig. Változatos feladatok során adhattak számot tudásukról: volt totó, activity, szerencsekerék, puzzle, kvíz, terepfeladat kódkereséssel, így aztán igazán kellemes hangulatú, jó értelemben vett versengésnek lehettek részesei a családok, baráti társaságok.