Magazin cikkek

8,4 milliárdos E.ON-beruházás

Bár az 5,5 milliárd forintos szennyvízprojekt még be sem fejeződött, már egy újabb, 8,4 milliárd forint összegű fejlesztés munkálatai kezdődtek el városunkban. A szerkesztőségünknek küldött levélben Horváth Viktor, az E.ON beruházási területi referense tájékoztatta lapunkat az épülő új transzformátorállomás paramétereiről, és arról, milyen előnyök származnak a megvalósulásából.


Az E.ON Hungária Csoport a Danube InGrid áramhálózat-fejlesztési projekt keretében egy új, teljesen automatizált, távolról irányítható alállomást létesít városunkban. A hálózaton helyet fognak kapni új, távolról is működtethető kapcsolókészülékek, meteorológiai állomások és mérőkészülékek is. A beruházás márciusban indult, befejezése 2024 nyarára várható, a fejlesztések pedig valódi mérföldkövet jelentenek az okoshálózatok kialakításában.

Az E.ON Hungária Csoport az Európai Unió által támogatott, határon átnyúló együttműködésben megvalósuló Danube InGrid projekt keretében 2025-ig megerősíti és bővíti az Észak-Dunántúl villamoshálózati infrastruktúráját. A cél, hogy intelligens technológiák segítségével integrálják a hálózatba a dinamikusan növekvő, megújuló alapú villamosenergia-termelést, illetve új kapacitások létrehozása mellett tovább javítsák az ellátásminőséget és az ellátásbiztonságot.

Zalaszentgróton a meglévő, 22 kV-on üzemelő kapcsolóállomás mellé létesül egy új transzformátorállomás. A térség dinamikusan növekvő fogyasztói és termelői igényei fokozatosan tették egyre sürgetőbbé az új alállomást, mely elkészülte után automatizáltan fog működni, azaz nem igényel állandó felügyeletet, a szükséges beállítások és kapcsolások döntő részét el lehet végezni távolról is.

A jelenleg középfeszültségen üzemelő Sümeg alállomás irányába futó összeköttetés a továbbiakban nagyfeszültségen fog üzemelni, a közvetlen összeköttetés megszűnésével a sümegi alállomásból érkező eseti áramkimaradások és meghibásodások száma is érdemben csökkeni fog. A kiépülő intelligens megoldások pedig a hibaelhárítási és beavatkozási idők csökkentését segítik elő.

A jelenlegi fogyasztók ellátásbiztonságának és szolgáltatásminőségének javításán túl a zalaszentgróti alállomás megépülésével és a térséget érintő új összeköttetések kialakításával a hálózaton új szabad kapacitások jönnek létre, amelyek lehetővé teszik az újonnan érkező fogyasztók és termelők hálózati csatlakozását. Az alállomás megépítése időtálló beruházás, hiszen igény esetén újabb és újabb transzformátorokkal bővíthető, tehát a létesítmény képessé válik arra, hogy évtizedeken keresztül szolgálja ki a változó fogyasztói és termelői igényeket.

A hálózatfejlesztés egyébként nem áll meg az alállomás építésénél. Új, távműködtetésű oszlopkapcsolók segítik a hibaelhárítást, a fogyasztókat közvetlenül ellátó transzformátorállomások okos mérőberendezéseket kapnak, amelyek szintén segítik a hibák gyorsabb feltárását, a területi fogyasztási mintázatok jobb megértését. A térségben továbbá meteorológiai mérőállomásokat helyeznek ki, hiszen a megújulóenergia-termelők rohamos elterjedésével az időjárás egyre nagyobb hatással lesz a felhasználók viselkedésére, ezáltal természetesen a hálózatra is.

Zalaszentgrót polgármestere, Baracskai József szerint a beruházás kedvező hatással lesz a város életére: a projekt befejezése után az áramszolgáltatás minősége javulni fog, az elektromos árammal kapcsolatos közműigénylések feldolgozási ideje lerövidül, és ismét lehetőség nyílik napelemes rendszerek kiépítésére. Az új kapacitások létrehozása révén a városba könnyebben települhetnek be nagyobb mennyiségű villamos energiát felhasználó vállalkozások, ezáltal új munkahelyek teremtése is valószínűsíthető. Az új komplexum elhelyezése pedig nem rontja a városképet, mivel a Béke utca végén, teljesen a város határában valósul meg. A polgármester és a hivatal folyamatosan egyeztet a kivitelezőkkel annak érdekében, hogy az építkezés miatt fellépő problémákat megoldják, ilyen például a Béke utca útminőségének romlása is.

● MEDVÉSSY LAJOS