Magazin cikkek

Negyven év a néptánc jegyében

Kétszer is telt ház előtt zajlott a szentgróti néptáncegyüttes születésnapjának ünneplése a VMK nagytermében június 24-én és 25-én. Az eseményen kicsik és „öregek”, több mint százan, együtt kápráztatták el a lelkes közönséget.


Tóth Szilvia, a helyi néptánc egyik „frontembere” a rendezvény elején emlékezett azokra, akik az elmúlt 40 évben vezették a csoportokat: Forgács Márta, Stamberger György, Gerencsér Zoltán, Macher László, Tucsni Anna, Laskay Annamária, Kiss Norbert és Tóth Szilvia. Közülük Szilviával illetve Laskay Annamária művészeti vezetővel beszélgettünk az elmúlt negyven évről.

– Ahogy tudjuk, 1982-ben, amikor Forgács Márta néni és férje, Stamberger György ide kerültek Szentgrótra, a néptánc oktatását elsősorban Márta néni vitte, de a balett mellet a néptáncba is „besegített” Gyuri bácsi. Márta néni az akkori szakmunkásképző intézményből toborzott táncosokat, így az együttes első csapata az akkori ipari iskola tanulóiból került ki. Budai Lajos bácsi, aki ott tanított, szintén agitálta a fiatalokat; bíztatta őket, hogy jöjjenek a tánccsoportba. A Szentgrót Táncegyüttes mindig a művelődési házhoz, illetőleg az önkormányzathoz tartozott. Most már művészeti iskolás csoportok is vannak, és mivel idővel ők adják az utánpótlást, természetesen ők is felléptek a gálán. Jelenleg hat csoportban hozzávetőlegesen 100 fiatal táncol. A művészeti iskolának 5 csoportja van. A legkisebbek, a másodikosok a Pacsirta csoportban ropják, a harmadikasok a Cinegében, azután következik a Csicsergő és a Bíborka. A „nagyok” a Csillagfürt csoportba tartoznak, de közülük többen a 16 tagú Szentgrót Táncegyüttesben is szerepelnek – idézte fel a múltat s utalt a jelenre Tóth Szilvia.

A néptáncgálán a Szentgrót Táncegyüttes és utánpótlás csoportjai, valamint az Erkel Ferenc AMI diákjai a magyar nyelvterület jellegzetesebb tánctípusait mutatták be a zalai táncoktól kezdve a Sárköz és Kalocsa vidékéig, Szatmáron keresztül, egészen az erdélyi Kalotaszegig. A visszatérő néptáncosok pedig szép zalai koreográfiájukkal, üveges- és mezőmadarasi táncokkal örvendeztették meg a közönséget. A Cimborák Néptáncegyüttes produkciói pedig a somogyi és a szatmári vidékek hangulatát idézték meg.

– A néptáncosok három alsós csoportját illetve a felsősöknél a lányokat én vezetem, a Szentgrót Táncegyüttes és a Csillagfürt fiú tagjainak 2008-óta Kiss Norbert a művészeti vezetője, Szilvia pedig leginkább a szervezéssel és a háttérmunkával foglalkozik – mondta Laskay Annamária művészeti vezető.

A Szentgrót Táncegyüttes az elmúlt négy évtizedben beutazta már fél Európát. Felléptek Franciaországban, Svájcban, Luxemburgban, bejárták Olaszországot is. A külföldi sikeres fellépések mellett hazai rendezvényeknek is gyakori szereplői. Megyén belüli minősítőn is részt vettek már, akkor az együttes ezüst minősítést kapott, Zalaszentgrót városától pedig a kiemelkedő kulturális munkáért Batthyány Emlékplakettet vehettek át.

A táncegyüttes az önkormányzattól a „Táncolj Velünk!” Alapítványon keresztül kap támogatást, és a fellépéseikből is van bevételük. Sok segítséget kaptak továbbá a VMK korábbi igazgatójától, Varga Istvántól, aki annak idején a művészeti iskolát indította. Öt éve már a Csoóri Sándor Alap pályázatain is eredményesen szerepelnek.

A fellépéseikhez a ruhák nagy részét varrónő készíti, a hímzések azonban a nagymamák is segítenek. A tájegységek táncaihoz próbálják mindig a megfelelő viseletet beszerezni.

● SZALAY CSABA