Magazin cikkek

Villa Negra: huszonkét év

A Villa Negra Szimpózium képzőművészeinek is köszönhető, hogy Zalaszentgrót városát számos szobor díszíti. Immár huszonkettedik alkalommal alkottak a művészek Csáford-alsóhegyen. A kiállításuk megnyitója előtti napon beszélgettünk a szimpózium alapítójával, Lelkes Márkkal a művésztelepről, kapcsolatokról.


● Idén hány művész festett, készített szobrot itt a Villa Negrában?

– Összesen 16-an voltunk. Két ifjú, Varga Mihály és Beretvás Csanád autodidakta szobrász először alkotott itt a művésztelepen, ők idén szereztek diplomát a képzőművészeti egyetemen. Olyan művész is volt, aki legutóbb 16 éve volt itt, neki az különleges élmény volt, hogy látta a változást. Régebben még a városban volt a szállásunk, biciklivel jártunk ide Csáfordra, akkoriban a Villa Negra épületét csak munkaterületnek használtuk. Amúgy mi nagyon megszerettük azt, hogy itt kint vagyunk szinte egész nap.

● Milyen a kapcsolatuk a szentgrótiakkal?

– A városban már jelenségként tartanak számon minket. Például, ha megyek a postára egy csomagért, akkor ott mondják nekem: ,,Megyünk ám a kiállításra művész úr! Tudom, Márk, ugye Lelkes Márk?” Ugyanezt átélik a kollégák is, az utcán rájuk köszönnek az emberek. Úgy látszik, hogy a sikerült nyomot hagynunk a városban, a hírünk miatt megjegyeztek minket. Az önkormányzattal is jó a kapcsolatunk, a meghívásukra tegnap egy éjszakai strandoláson vettünk részt, sült hússal is kínáltak minket.

● A művésztelepnek helyet adó épületre értékesítési pályázatot írtak ki. Mennyire érinti ez Önöket?

– Sajnos nincsen olyan helyzetben az önkormányzat, hogy a Villa Negra épületét felújíthassa. Kezdeményezésünkre egy pályázatot írtak ki, amely tartalmazza, hogy az új tulajdonosnak továbbra is biztosítania kell a helyszínt a 22 éve működő művésztelepünknek. Bízom benne, hogy olyan nyertese lesz a pályázatnak, akinek van érzékenysége a kultúrára, hiszen ez a művésztelep olyan érték, amely öregbíti a város hírnevét.

● A 22 év alatt sokat adtak Szentgrótnak, és sokat is kaptak a várostól. Melyek Ön szerint ezek közül a legfontosabb értékek?

– A legfontosabb érték talán a városnak a barátsága, hisz szeretnek minket, és ehhez sok mindent le is kellett raknunk az asztalra. Volt, amikor úgy éreztük, hogy nem vesznek elég komolyan minket, de sikerült továbblépnünk. Összesen tizenhat szobrot adtunk a városnak, idén a fürdőnek ajándékozunk egyet, és reményeink szerint még az idén kikerül a piac területére a már befejezett paprikaszobor. A kiállításokon mindig elmondjuk, a kiadott könyvünkben is olvasható, hogy mi a kapcsolat az elkészített műveink és Zalaszentgrót között.

● A tábor zárásaként minden évben bemutatják alkotásaikat a város lakóinak. Ebben az évben erre új helyen került sor.

– Korábban a Kiskastély adott helyet neki, de az épület romlásnak indult, erre a célra méltatlanná vált. Utána pár évig nyílt napot tartottunk a Villa Negrában, ez jó megoldásnak tűnt, nagyon szerettük itt bemutatni az alkotásainkat. Idén pedig Dóka Évától kaptunk egy meghívást arra, hogy állítsuk ki a Gyár utcában található pincészetükben a műveinket. Sikerült olyan teret kialakítani ott, amely alkalmas erre a célra. A tárlatunk augusztus végéig, előzetes bejelentkezéssel tekinthető meg.

■ Medvéssy Lajos