Összművészeti tivornya nyolc napon át
Pop-rock koncertek, jazz, színház, irodalom, klasszikus zene – ezek voltak a SUNGRÓT 2023 – Szentgróti Kultúrtivornya legfontosabb elemei, amelyek által a nyolc napon át tartó rendezvénysorozat összművészeti jelleget kapott.
A LÁGY SWINGTŐL A SODRÓ PUNKIG
Habár a programok java részének helyszíneként a szervezők a város legszebb pontját, a Ligetet álmodták meg, a viharos időjárás miatt augusztus 4-én és 5-én a nagykoncerteknek a Városi Sportcsarnok adott otthont.
Pénteken elsőként Vastag Csaba állt a színpadra és varázsolt pillanatok alatt fergeteges partihangulatot.
Tóth Vera és zenekara egy valódi időutazásra hívta a közönséget. Az énekesnő repertoárján a saját dalok mellett a magyar popzene legkiemelkedőbb alakjainak – Cserháti Zsuzsa, Szécsi Pál, Balázs Fecó és az LGT – slágerei is szerepeltek. A több mint kilencven perces produkció során a rajongók személyesen is megtapasztalhatták Tóth Vera sokoldalúságát: a finom jazzt éppoly tökéletesen énekelte, mint a nemrég elhunyt Tina Turner lendületes Proud Maryjét.
A szombat estét a Zaporozsec nyitotta, mintegy nyolcszáz néző előtt, majd valódi energiabombaként robbant a színpadon punk-rock zenéjével a Supernem.
– Akkor most eljátszuk nektek a legújabb dalunkat, kb. utoljára – kiáltott fel a koncert felénél Papp Szabi, a zenekar ugyanis hamarosan visszavonul, így a zalaszentgróti közönség az egyik utolsó fellépésüknek lehetett tanúja.
ARANYANNA
ÉS TIHANY HERCEGE
Vasárnap a VMK nagytermében derült fény a Tihanyi visszhang keletkezésének titkára.
A Balaton Teátrum és a Hahota Gyermekszínház előadásában láthatta a közönség a fordulatokban, humorban gazdag mesejátékot a Hullámkirályról, fiáról, a kedélybeteg Tihany hercegről, a szépséges, néma Arany-
annáról, akinek érintése szívet és lelket gyógyított, ám miután meghódította Tihany hercegét, és feleségül ment hozzá, a gazdagság megkeményítette, és gonosszá vált. A Lipták Gábor Aranyhíd című kötete alapján készült darab ötletes díszletei, színpompás jelmezei és a nagyszerű színészi játék elvarázsolta a közönség soraiban ülő gyermekeket és felnőtteket egyaránt.
HOZTAK VALAMIT MAGUKBÓL
Teljes teltház várta az egykori lovarda épületében, az Árkádia Rendezvényházban Grecsó Krisztián író-költő és a 30Y zenekar frontembereként ismertté vált Beck Zoltán zenés irodalmi műsorát. A két művész közti mély barátság olyan bensőséges légkört teremtett, hogy az mélységesen megérintette a nézőket.
– Ilyen közel, karnyújtásnyira még sosem volt hozzánk a közönség, néha olyan intenzíven áradt felém az energiájuk, hogy szinte mellbe vágott, olykor meg is ijedtem tőle, de a rengeteg őszinte érzelem hihetetlenül inspirálóan hatott rám – mondta az előadás után Beck Zoltán.
Az író gitározott és énekelt, az énekes saját prózáját olvasta fel, majd az író olvasott és a zenész énekelt, gitározott és zongorázott, mindezt tökéletes összhangban. Ezt hozták magukból, szívük és lelkük legmélyéről.
Másnap László Attila, hazánk legismertebb jazz gitárosa, a Charlie Band tagja és dalszerzője (Szippantás a jóból, Itthon otthon vagy, Egyszemélyes Föld) a héttagú Fusion Cirkus nevű formációval érkezett a Liget szabadtéri színpadára. A koncerten a zenekar Good Luck című, nemrégiben megjelent albumának anyagát mutatták be. A dallamos, fúziós jazz műfaját képviselő szerzeményekben parádés szólókat, improvizációkat hallhatott a közönség, nagyszerű zenészek előadásában.
KIS MAGYAR KÖZÉRZET
Mit is jelent ma Magyarországon magyarnak lenni? Mit jelent a hazaszeretet itthon, és mit jelent akkor, ha magyarként külföldön élünk? Milyen érzéseket vált ki bennünk a szomszédunkban zajló háború? Az E-mancik Színházi Manufaktúra (Tarr Judit, Dobra Mária, Sárközi Nagy Ilona és Szirmai Melinda) Verslábak hazafelé című előadása ezekre a fontos kérdésekre igyekezett választ adni. Ehhez 22 szerző, zömében költő műveit hívták segítségül, az 1840-es évektől napjainkig. Az összeállítás – Sipos Vera rendező szerint – azt a húsba vágó érzést váltja ki a nézőből, hogy az elmúlt közel kétszáz év során szinte semmi sem változott, a történelem mindig ismétli önmagát. Az előadás torokszorítóan kiváló volt, finom humorral átszőve, az egymásra fűzött – ismert és kevésbé ismert –versek hallatán pedig bizonyára mindenkiben megfogalmazódott a saját válasza a kérdésre: vajon mit is jelent most magyarnak lenni.
A CSILLAGÁSZATRÓL
EGYSZERŰEN
Augusztus 9-én a Turisztikai Irodában „Mekkorák is vagyunk” címmel Szeitli Imre tartott előadást arról, hogyan is kell elképzelnünk a Földünk méretét a Naprendszer többi bolygójához képest. Kiderült például, hogy ha a Föld akkora lenne, mint egy pingponglabda, akkor a Merkúr mérete mindössze borsónyi, míg a Nap átmérője 7 méteres lenne.
Az előadás után a nézők az idén márciusban bemutatott Hadik című filmet tekinthették meg a VMK Színháztermében, amely a császári-királyi tábornagy és huszárainak szinte lehetetlen küldetését, Berlin bevételét elevenítette fel.
A nyolcnapos rendezvénysorozatot a Zalaszentgróti Erkel Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola programja zárta, amelynek keretében a nézők a Johann Attila vezette BarssCom fúvós együttes illetve a városban zajló tubás találkozó néhány résztvevőjének közös koncertjét hallhatta. Nem ez volt egyébként a Kultúrtivornya egyetlen fúvós-
zenei programja; néhány nappal korábban az European Tuba Power formáció adott koncertet a Városi Művelődési Központban.
● VARGA CSILLA