Magazin cikkek

Intézményi juttatások

Összesen tizenhat előterjesztés került a zalaszentgróti képviselők elé a város önkormányzati testületének október 26-ai ülésén. Tárgyaltak egyebek között az orvosi ügyeleti rend átalakulásáról; részletes tájékoztatást ezzel kapcsolatosan magazinunk utolsó oldalán találhatnak. Baracskai József polgármestert ezúttal is az ülésen született legfontosabb döntések részleteiről kérdeztük.


● Az egyik képviselő-testületi döntés szerint lakossági észrevételekre reagálva sebességmérő berendezéseket helyeznek ki a Május 1. utcában. Mi a döntés háttere?

– A Május 1. utcát felújítottuk, az ott lakók azonban jelezték, hogy „felgyorsultak” az autók, kérték tehát, hogy tegyünk ez ellen valamit. Többen a „fekvőrendőrt” javasolták. Egyeztettünk szakemberekkel, a rendőrséggel, az ott lakókkal, és a saját tapasztalatainkat is figyelembe véve arra jutottunk, hogy nem a legjobb megoldás a fekvőrendőr, mert akár balesetveszélyes is lehet. Az ezen áthaladó autók, utánfutók hangosak, így zavarhatják az ott élőket.

Egy másik lehetőség mellett döntöttünk, ez pedig a sebességmérő berendezés, amely jelzi a vele szemben haladó gépjármű sebességét, figyelmezteti a vezetőt arra, hogy gyorsan halad, az adatokat el is raktározza, méri az átmenő forgalmat, amelyből statisztikát is lehet készíteni. További előnye a készüléknek, hogy külső energiaforrás nem kell hozzá, valamint mobil, így át is helyezhető másik helyszínre, ha ott szintén problémát okoz a járművek sebessége. A testületi döntés értelmében kettő ilyen készüléket vásárolunk összesen 2,2 millió forintért. A fejlesztés igazodik az okos város koncepcióba. Rövidesen lesz egy járási közbiztonsági fórum, melyen részt vesz a Keszthelyi Rendőrkapitányság új vezetője, neki is jelezni fogom a problémát. Úgy gondolom egyébként, hogy valójában bennünk, közlekedőkben van a megoldás kulcsa: be kell tartani a közlekedési szabályokat, oda kell figyelni egymásra, mert ha valaki gyorsan megy, az nem a rendőrség, az önkormányzat vagy a szomszéd hibája, hanem azé, aki elköveti a szabálysértést. Az önkormányzat vezetése természetesen mindent megtesz azért, hogy ezt a problémát megoldjuk, és így védjük a lakosságot.

● A képviselők az ülésen döntöttek az intézményi dolgozók egyszeri juttatásairól is. Miért volt rászükség?

– Magyarországon minden szakágban voltak bérrendezések, vagy megpróbált a kormány a bérrendezéssel élni, ez több-kevesebb sikerrel járt. Ez év márciusa óta havi szinten 23-15 százalékos az infláció, a köztisztviselői szférában ellenben 2008 óta, tehát 15 éve változatlan az alapilletmény. Ha önkormányzati segítséggel nem tudtuk volna emelni a köztisztviselők bérét, akkor a minimálbér már régen meghaladta volna azt az összeget, amelyet a bértáblájuk szerint kapnának. Egyszeri juttatásban részesítettük az óvoda, a családsegítő központ és az önkormányzati hivatal dolgozóit, de azt tudni kell, hogy a juttatásuk összege még így sem ellensúlyozza az infláció hatását. Meggyőződésem, hogy ezt az egyszeri juttatást a munkájuk után mindenképpen megérdemlik, mert azért lássuk be, hogy a munkájuk nélkül jóval kevesebb lenne ez a város. Ugyanakkor köszönöm az önkormányzati képviselőknek, hogy ők is támogatták ezt a kezdeményezést. Nagyon fontos lenne azonban, hogy állami szinten rendezzék a köztisztviselői bértábla és a köztisztviselői alapilletmény ügyét. Erre még nem látunk jeleket, de tényleg egy skandalum, hogy 2008 óta nincs változás. Közben viszont szemtanúi vagyunk annak, hogy a kormánytisztviselők, miniszterek, államtitkárok esetében milyen mértékű emelésekre került sor.

● Több fejlesztés is napirenden volt az ülésen. Melyek voltak ezek?

– Két buszmegálló megújul, egyik a Zala-híd közelében lévő aranyodi, a másik a volt Tűzép melletti. A 90-es években épültek, ideje újakat állítanunk a helyükre. Készítésükben szerepet vállaltak a közmunkaprogram résztvevői, a tervezés folyamán pedig figyeltünk a fenntarthatóságra, ezért gondozásmentes anyagból állnak, kihelyezésükre rövidesen sor kerül.

További örömteli fejlesztés, hogy a helyi közétkeztetést végző vállalkozó napelemes rendszert épít ki, amelyhez pályázaton nyert anyagi erőforrást. A tevékenységnek helyet adó főzőkonyha önkormányzati tulajdon, de természetesen örömmel hagytuk jóvá a kérését, hogy az épületre modern energiatermelő rendszert építtethessen.

■ Medvéssy Lajos