1956 mindenkié, egy volt és kikezdhetetlen
Október 23-án fél 10-kor ünnepi misével kezdődött az 1956. október 23-ai forradalom és szabadságharc eseményeire, hőseire emlékező városi ünnepség. A szentmisét Szeghy Csaba plébános mutatta be, a program pedig a Hősök Ligetében, majd a Városi Művelődési Központban folytatódott.
A hűvös idő ellenére sokan részt vettek a Hősök Ligetében rendezett koszorúzáson. A Zalaszentgróti Városi Fúvós- zenekart vezető Johann Attila művész-tanár trombitaszólója után Baracskai József polgármester lépett a mikrofonhoz. Köszöntőjében a forradalmi szerepvállalásáért halálra ítélt, de később szabadon bocsátott Göncz Árpádot, a rendszerváltás utáni első köztársasági elnököt idézte: “...56 mindenkié! Ha annyiféle volt is, ahány résztvevője, ’56 egy volt és kikezdhetetlen.” Majd a forradalom hőseinek határozottságát, bátorságát hozta fel példaként.Nem hajoltak meg az elnyomó orosz világbirodalom és a tömeggyilkos diktatúra előtt, mondta, és arra figyelmeztetett, hogy október 23-a nem csak a múltba révedés napja.Emlékeztet bennünket arra, milyen borzalmak szabadulnak el, amikor az állam már nem a nép jólétét és szabadságát szolgálja, hanem ellenségévé válik; amikor a kiváltságos kevesek hatalma elsöpri a többség jogait és reményeit. A hősök példájából indulva utalt napjainkra is:
– Zalaszentgrót lakói méltó utódai az 56-os hősöknek, egységben és szeretetben élnek, és közösen formálják a holnapot. E napon emlékezzünk, ünnepeljünk és tanuljunk a múltból, hogy a jövő generációi számára fényesebb, szabadabb világot biztosíthassunk! Éljen a szabadság, éljen a köztársaság! – zárta beszédét.
A hősök előtt tisztelegve került sor az ünnepi koszorúzásra, amelynek során a város vezetői, politikai, oktatási, civil és gazdasági szervezeteinek, intézményeinek képviselői helyezték el koszorújukat a Hősök Emlékművénél, majd Szeghy Csaba áldást kért a hősökre és áldozatokra.
Az 56-os emlékműnél Baracskai József és Szeghy Csaba mellett Kiss Gábor főkönyvtáros, a Deák Ferenc Megyei és Városi Könyvtár nyugalmazott igazgatója, a későbbi ünnepség szónoka helyezte el az emlékezés koszorúját.
Az ünneplők ezt követően átvonultak a Városi Művelődési Központba, ahol a Zalaszentgróti Városi Fúvószenekar fogadózenéje és a Himnusz elhangzása után egy rövid, a 67 évvel ezelőtti eseményeket idéző dokumentumfilm-összeállítást láthatott a közönség.
Kiss Gábor ünnepi beszédében először Márai Sándor 1956 karácsonyán, már emigrációban írt versét, a Menny- ből az angyal címűt idézte, s hozzátette: a mai napig ez az egyik legmegrendítőbb „tudósítás” arról a kétségbeesett kísérletről, ahogy a magyar nép próbált megszabadulni a bolsevik típusú politikai rendszertől és a szovjet megszállástól. A folytatásban személyes élményekkel átszőtt áttekintést adott a forradalom előtti korszakról és az előzményekről, majd a forradalom budapesti eseményeit idézte fel.
A zalaszentgróti és járási történésekről, a szabadságról és megtorlásról, a hősökről és áldozatokról szintén részletes történelmi ismertetést kapott mindenki. A nyugalmazott igazgató, főkönyvtáros aktuálpolitikától mentes ünnepi beszéde igazi történelemórával ért fel.
A műsor második részében a Deák Ferenc Általános Iskola és Gimnázium illetve az Erkel Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola növendékei és tanárai által összeállított színes programban gyönyörködhetett az ünneplő közönség. Külön ki kell emelni a táncosok által bemutatott jelenetet, a „jók” és „gonoszok” küzdelmét, amit olyan átéléssel játszottak, hogy néhány nézőnek könny szökött a szemébe.
A program a fúvószenekar által megszólaltatott Szózat hangjaival fejeződött be.
Az 1956-os forradalom és szabadságharc hatvanhetedik évfordulójára összeállított emlékezetes programért köszönet illeti a szervezőket, a felkészítőket, a közreműködőket és a technikai személyzetet, továbbá szintén kiemelendő a mozivásznon most először alkalmazott vetítés az akusztika és a fény együttes hatása.
■ Szalay Csaba
Fotó: Kulifainé Kovács Tímea, Medvéssy Lajos