A magyar kultúra ünnepén
A magyar kultúra napját 1989 óta ünnepeljük január 22-én, annak tiszteletére, hogy a korabeli dokumentumok tanúsága szerint, Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon fejezte be a Himnusz írását.
E jeles nap tiszteletére a Városi Művelődési Központ ünnepi műsorral várta az érdeklődőket, a programban, a sokéves hagyománynak megfelelően, idén is a zalaszentgróti művészeti csoportok, intézmények tanulói és tanárai léptek fel. Ehhez párosult a VMK előterében az a kiállítás, amely a Zalaszentgróton és a környéken alkotó kézművesek munkáiból adott ízelítőt.
A műsort a Himnusz nyitotta, amit ez alkalommal a Városi Kamarakórus énekelte el négy szólamban, majd azt követően Vári Mária alpolgármester köszöntötte a nézőket. Mint mondta, a magyar kultúráról való megemlékezés ötletét Fasang Árpád zongoraművész vetette fel annak tudatosítása érdekében, hogy van mire büszkének lennünk, hiszen ez a nemzet sokat adott Európa és a világ kultúrájának. A Főnix gitárcsoport Horváthné Poós Erika vezetésével lépett színpadra. A műsorukat Zorán: Apám hitte című dalával zárták, a közönséggel együtt énekelve. A hazai zenei és népzenei kultúra kifogyhatatlan forrásából merítve a Mézespatkó Népdalkör ormánsági és zalai dalcsokrot hozott az ünnepségre. Az Erkel Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola klarinéttanára, Horváth Eszter lélegzetelállító játéka során Kovács Béla Kodály Hommage című művét adta elő, majd a műsor zárásaként a művészeti iskola tanárai, növendékei, a Bíborka és a Csicsergők Néptánccsoporttal közösen a „Hazám, hazám” című szerkesztett, zenés játékot mutatták be, amit a könnyekig meghatódott közönség vastapssal jutalmazott.
Az ünnepi műsort követő fogadáson Gelencsér István tanácsnok, önkormányzati képviselő fejezte ki köszönetét a fellépőknek és közreműködőknek. Mint mondta, az elmúlt időszak kulturális programjai nem valósulhattak volna meg a város művészeti csoportjai nélkül, és reményét fejezte ki, hogy a következő időszakban ez az összefogás, ez az együttműködés még szorosabbá válik majd.
● VARGA CSILLA