Magazin cikkek

A gimiről a gimiért: Gyermekszívek orvosa

Számos példa igazolja, hogy a zalaszentgróti gimnáziumban megszerzett tudás jó alapja lehet elismerésre méltó karriereknek, életpályáknak. Januárban indított sorozatunkban azok közül mutatunk be néhányat, akik munkájukkal, tevékenységükkel, elismertségükkel öregbítik az egykori Béri Balogh Ádám Gimnázium, a jelenlegi Deák Ferenc Általános Iskola és Gimnázium illetve Zalaszentgrót hírnevét. Ezúttal dr. Györkös Beáta csecsemő- és gyermekkardiológus válaszolt a kérdéseinkre.


Szülei köztiszteletben álló pedagógusok voltak Zalaszentgróton, a család azonban régóta Tekenyén él. A zalaszentgróti szülőotthonban látta meg a napvilágot, Szentgrótra járt általános iskolába, majd a Béri Balogh Ádám Gimnáziumban tanult tovább.

● Ki volt az osztályfőnöke, kikre emlékszik?

– A mindenki által kedvelt Dúcz Misi bácsi volt az osztályfőnököm. A biológiát Nagy Lászlóné, Etelka néni tanította, a fizikát Bóbics Lajos tanár úr. Várszegi János tanár urat és a feleségét, Vali nénit nagyon szerettem, tiszteltem. A munkához való hozzá állásuk, a diákok szeretete példaértékű volt számomra.

● Hogyan alakult a további sorsa?

– Már a gimnáziumban eldöntöttem, hogy orvos leszek. A szegedi orvostudományi egyetemre mentem, ahol 1993-ban végeztem. Szombathelyen a hemato-onkológiai osztályon, majd rövidesen Zalaegerszegen, a gyermekgyógyászati osztályon dolgoztam. Mindig érdekeltek a miértek, érdekelt a kutatási eredmények alkalmazása a gyakorlatban, a krónikus betegek gondozása. Sokszor az elmélet más, mint a gyakorlat. Gyerekgyógyászatból tettem szakvizsgát.

● Mikor szakosodott?

– Budapestre 1999-ben kerültem, akkor kezdtem a gyermekkardiológiai tanulmányaimat, és ezt követően a magzati kardiológiát. Később az Országos Sportegészségügyi Intézetben sportorvos szakvizsgát tettem.

● Hányan vannak gyermekkardiológusok Magyarországon?

– Nem tudok pontos számot, de körülbelül harmincan, harmincöten vagyunk, akik jelenleg is dolgozunk. Szerencse, hogy a nyugdíjas kollégák is szívesen besegítenek. A betegeknek, kis pácienseinknek szükségük van a segítségünkre. A Dunántúlon több városban is dolgozom, és ez nagyon fárasztó. De próbalom a családdal is összeegyeztetni a munkát.

● Zalaszentgróton is dolgozik?

– Igen. A főorvos úrnak, dr. Al-Yari Mohamednek sok nehézség ellenére sikerült kiharcolnia az állami engedélyt erre a speciális szakrendelésre. Általában havonta egyszer rendelek Szentgróton. Fő munkahelyem Budapesten az Országos Kardiovaszkuláris Intézet és az Istenhegyi Géndiagnosztikai Centrum, ahol magzati kardiológus főorvosként dolgozom. Jelenlegi munkám a szívbetegségek szűrése a magzati életben, csecsemő- és gyerekkorban, illetve a sportolóknál is. Ritka kardiológiai betegségekkel foglalkozom. A kiszűrt esetekben megtervezem, ha szükséges megszervezem a születés körüli teendőket. Országosan adok konzíliumot. Telefonon, e-mailen szinte mindig elérhető vagyok, sokszor kell tanácsot adnom. A „telemedicina” rendszer nagy segítség számunkra, így nem szükséges mindig, az adott pillanatban fizikailag jelen lenni. A vizsgálatokat, kezeléseket is előbb el tudjuk kezdeni.

● A két nagyon tehetséges gyermeke közül lesz követője?

– Remélem, igen. Még ha nem is ebben a szűk specialitásban. A fiam orvos szeretne lenni, de más tudományágak érdeklik, elsősorban a genetika. A kislányomnak még nincsenek kialakult tervei. Bízom abban, hogy megtalálják helyüket az életben és a munkában is, hiszen az a munka a legjobb, amit jó csinálni, amiben jól érezzük magunkat.

● SZALAY CSABA